Doufám, že toho ještě nemáte dost

a tak je tu ještě pokračování.


Obsah bylin: Len setý

                                Heřmánek pravý

                                   Meduňka lékařská

                          Máta peprná

 Len setý

Léčivé účinky


Slizové látky tvoří ochrannou vrstvu na zanícených sliznicích. Vláknina povzbuzuje peristaltiku střev a kyselina linolenová pomáhá při revmatu.

Forma použití

Lněný čaj je osvědčené kloktadlo při zánětech v ústech a hrdle, jakož i při zánětech dásní. Také při kašli, chraptivosti a zánětech žaludečních sliznic zajišťuje úlevu. Rozdrcené lněné semínko, pokud jej dostatečně zapijete, je účinným projímadlem, ať už samo o sobě nebo zamíchané do müsli. Semena bobtnají a svým zvětšeným objemem podněcují peristaltiku tlustého střeva a také vyprazdňování. Pravidelná konzumace 1-2 lžic lněného oleje ve studených pokrmech léčí záněty kloubů a revmatiků. Jako kašovitý obklad změkčuje lněné semínko vředy a nežidy,pomáhá lépe hojit kožní vyrážky a jako obklad zmírňuje i bolesti zubů.

Čaj
1-2 lžíce lněného semínka, nejlépe čerstvě rozdrceného, zalijte 1 šálkem studené vody. Asi 20 minut nechejte bobtnat, po té lehce zahřejte a sceďte. Čaj lze použít i ke kloktání.

                     Kůra při chronické zácpě
2-3 lžíce lněného semínka, nejlépe čerstvě rozdrceného, přidávejte po dobu tří měsíců do pokrmů. Vydatně zapijte vodou, jinak se dočkáte opačných účinků.
 

Kašový obklad
3-6 lžic lněného semínka nasypte do gázového nebo plátěného pytlíku. Zalijte horkou vodou a nechejte přiložené na nemocném místě až do vychladnutí.

     Lněný olej

Jeho výroba je obtížná, proto je snazší jej koupit v prodejnách s ekologickými potravinami jako olej lisovaný za studena. Kupujte jej v malých dávkách, neboť jeho trvanlivost je kvůli vysokému obsahu kyseliny linolenové velmi krátká ve srovnání s jinými druhy olejů.Používejte 1-2 lžíce vmíchané do studených jídel nebo do salátů.

 

Heřmánek pravý

Léčivé účinky
Heřmánková silice působí protizánětlivě. Proto bývá užíván nejen při zánětlivých onemocněních zažívacího traktu a dýchacích cest, ale také u onemocnění kůže, jako jsou akné a abscesy, špatně se hojící rány nebo při zánětech nehtového lůžka.

Forma použití
Pije-li se pravidelně jako čaj, působí heřmánek proti žaludečním potížím, nevolnosti, nucení na zvracení a zánětu střev. Kloktání nebo výplach úst čajem z heřmánku podporuje proces hojení při zánětech dásní, i při zánětech v ústech a hrdle. Inhalování heřmánku zmírňuje kašel a chřipkové projevy. Koupel v heřmánku lze doporučit u špatně se hojících ran, proti hemoroidům nebo při zánětech nehtového lůžka.

 

 Čaj
1 lžíci heřmánku zalijte 1 šálkem vroucí vody, nechejte asi deset minut luhovat a sceďte. Pijte 3-4 šálky denně.

              Koupele
Podle toho, zda se jedná o koupel nohou nebo prstu, sedací nebo celkovou, se do koupele přidávají 2 lžíce až 2 plné hrsti heřmánku. Koupel by měla trvat asi deset minut.

                        Inhalace
3 lžíce heřmánku nasypte do široké mísy a zalijte horkou vodou. Skloňte obličej nad mísou a hlavu a šíji přikryjte ručníkem. Inhalujte asi 10 minut, při chřipce aplikujte dvakrát denně.
 

                Obklad
Heřmánek vložte do gázy, zalijte horkou vodou a sáček položte asi na 5 minut na postižené místo.

                     Olej
Rozetřete hrst heřmánkových květů a spolu s 150 ml sojového oleje nalijte do uzavíratelné sklenice. Nechejte odstát šest týdnů a denně protřepte. Až olej výrazně zežloutne, proceďte jej skrz plátno, květy dobře vymačkejte a nalijte do uzavíratelné lahve.

Meduňka lékařská

Léčivé účinky

Silice působí jako spasmolytikum a má antibakteriální účinky. Třísloviny působí protizánětlivě a antibioticky. Hořčiny povzbuzují chuť k jídlu.

Forma použití


Pravidelné pití meduňkového čaje pomáhá při nervozitě, srdečních potížích neurotického původu, bolestech hlavy způsobených stresem a při nechutenství. Koupel s meduňkou má uklidňující účinky a pomáhá při nespavosti. Tinktura z meduňky se aplikuje při bolestech hlavy, oparu a plísni na nohou.


Čaj
3 lžičky listů meduňky zalijte 1 šálkem vroucí vody, nechejte asi 10 minut luhovat a poté sceďte. Pijte tři šálky denně po dobu 4-6 týdnů.

                                   Koupel
10 lžic listů meduňky povařte v 1 L vody, nechejte asi 10 minut luhovat a poté sceďte. Vlijte do vody a koupejte se v ní asi 10-20 minut.

    Tinktura
4 lžičky listů meduňky zalijte 100 ml vodky a nechejte luhovat dva týdny na teplém místě. Poté sceďte a listy důkladně vymačkejte. Uchovávejte v tmavé, dobře uzavíratelné láhvi. Při bolestech hlavy tinkturou masírujte spánky, při oparu potírejte několikrát denně rty. Při plísni na nohou potírejte postižená místa několikrát denně.

 Máta peprná

Léčivé účinky
Silice působí lehce na uvolnění křečí a povzbuzují produkci žluči.Mentol působí chladivě a zmírňuje bolest. Hořčiny a třísloviny stimulují trávení a podporují chuť.

Forma použití
Mátový čaj pomáhá zvláště při problémech se žlučníkem. Při žaludečních potížích se však nedoporučuje, neboť příliš dráždí sliznice a překyseluje žaludek. Je nejoblíbenějším čajem při nachlazení a působí na uvolnění napětí. Jako prostředek proti nachlazení se nedoporučuje, neboť povzbuzuje tvorbu hlenu. Mírní zažívací obtíže po tučných jídlech, při nechutenství, menstruačních bolestech a nevolnosti. Zevně se aplikuje mátový olej nebo mátová tinktura při tenzních bolestech hlavy nebo otocích, kdy máta chladí, podporuje prokrvení a osvěžuje.

Poznámka
Při překročení terapeutických dávek silice může dojít k otravě!

 

 

Čaj

2 lžičky sušené máty zalijte 1 šálkem vroucí vody, nechejte asi 5 minut luhovat a poté sceďte.

                                           Tinktura
5 lžiček máty zalijte 100 ml lihoviny a nechejte dva týdny luhovat na teplém a tmavém místě. Sceďte a listy důkladně vymačkejte. Uchovávejte v tmavé, dobře uzavíratelné láhvi. Při bolestech hlavy masírujte tinkturou spánky.

Olej
6-10 lžic čerstvé máty nasekejte najemno a smíchejte se 100 ml oleje. Asi čtyři týdny nechejte stát na teplém místě, poté sceďte a nalijte do tmavé, dobře uzavíratelné lahvičky.Při tenzích bolestech hlavy potírejte olejem spánky, při otocích masírujte olejem.

Inhalace
3 lžičky sušené máty nebo několik kapek oleje v míse zalijte horkou vodou, přikryjte si hlavu ručníkem a inhalujte 10 minut.

1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6

... klikni na domeček pro návrat ...