Ještě stále pokračujeme a pokračovat budeme, protože bylinek je tolik a určitě stojí za uvážení, zda kupovat léky a nebo zkusit přírodu.        

 
Obsah bylin: Citroník

 Hloh obecný
Pohanka jedlá
Jahodník obecný
Chmel otáčivý
Ořešák královský
Levandule lékařská

 

                                                                                                                                                       Citroník

Léčivé účinky
Vitamín C posiluje obranyschopnost organismu. Silice povzbuzuje trávení a chuť. Flavonoidní glykosidy působí mírně antibakteriálně.

Forma použití
Horká citronová šťáva je výborná při prevenci z nachlazení. Používá se také při akutních nákazách, kdy způsobuje uvolnění hlenu a zklidnění sliznic. Kyselina citronová a vitamín C jsou rovněž úspěšné při zevním použití při léčbě bradavic nebo otoků po bodnutí hmyzem.

Horká šťáva
Vymačkejte 2 citrony a smíchejte s vroucí vodou v poměru 1:1 . Doslaďte cukrem nebo medem. Pijte po malých doušcích co nejteplejší a po té setrvejte v klidu na lůžku.
 

Plátky citronu
Při bodnutí hmyzem můžete otoku a svědění zabránit přiložením plátku citronu.

Náplast s citronovou šťávou
Vatu pokapejte čerstvě vymačkanou citronovou šťávou, přiložte ji na bradavici a upevněte náplastí. Náplast obnovujte dvakrát denně po dobu 2-4 týdnů.

Koupel nohou
Trpíte-li zápachem a pocením nohou, koupejte si denně nohy ve vodě s příměsí 1 lžíce citronové šťávy.

Hloh obecný

Léčivé účinky
Hlavní účinné látky podporují prokrvení srdečního svalu, stabilizují srdeční rytmus a zvyšují aktivitu buněk srdečního svalu.


Forma použití
Čajová kůra by se měla provádět nejméně čtyři týdny.
Aplikuje se při nejrůznějších srdečních potížích s krevním oběhem. Čaj, popřípadě jiné preparáty na bázi hlohu, se doporučují při srdečních obtížích u starších lidí, dále pak při projevech degenerace srdečního svalu nebo při sklerotické změně koronárních cév a s tím spojeným nedostatečným prokrvením, při nedostatečném krevním oběhu, hypertonii a nespavosti.

Poznámka
Při onemocněních srdce není samoléčba vhodná. Vždy konzultujte s lékařem.
 

Čaj
1 lžičku usušených listů a květů hlohu zalijte 1 šálkem vroucí vody, nechte asi 15 minut luhovat a poté sceďte. Pijte 2-3 šálky denně.

Čajová směs pro posílení srdce
1 lžičku sušených listů a květů hlohu smíchejte s 1 lžičkou sušených květů arniky a 1/2 lžičky meduňky. Směs zalijte 1 šálkem vroucí vody, nechejte asi 10 minut luhovat a poté sceďte. Pijte 2 šálky denně.

Čajová směs pro podporu prokrvení
Smíchejte 1 lžičku sušených listů hlohu, 1 lžičku sušeného řebříčku 1 lžičku máty peprné. Směs zalijte 1 šálkem vroucí vody, nechejte asi 10 minut luhovat a poté sceďte. Pijte 3 šálky denně.

   

Pohanka jedlá

Léčivé účinky

Rutin pomáhá při poruchách prokrvení, při nedostatečnosti cévní stěny, křečových žilách a edémech. Zvyšuje průchodnost krve v kapilárách. B-vitamíny jsou důležité při látkové výměně a posilují nervový systém.

Forma použití
Čaj z nati pohanky projevuje po 2-3 týdnech užívání pozitivní účinek na cévy. Čaj ze semene sice podporuje spánek, ale častěji se semeno používá k vaření a pečení, zpracováno na mouku nebo krupici. Výživnou stravou je pohanková kaše.

Odvar
1 lžičku natě vložte do šálku vařící vody a nechejte krátce povařit. Po té 10-15 minut nechejte odstát a sceďte. Pijte postupně přes den 2-3 šálky.

Kaše
4 lžíce pohankové krupice a 1/2 l vody přiveďte k varu. Kaši nechejte krátce povařit a pak oslaďte medem. Můžete ji připravit i z mléka.
                                


Jahodník obecný

Léčivé účinky

Třísloviny pomáhají při žaludečních a střevních potížích, i při zánětech sliznic.
                                                     Vitamín C posiluje obranyschopnost organismu.

Forma použití
Čaj se doporučuje u mírných žaludečních potížích a průjmu. Při zánětech sliznic dutiny ústní a hrtanu může pití a kloktání čaje zmírnit bolesti. Denní porce jahod v letním období posiluje organismus.

 

Čaj

1 vrchovatou lžičku sušených listů jahodníku přelijte 1 šálkem vařící vody,nechejte luhovat asi 15 minut a sceďte. Pijte po malých doušcích, popřípadě kloktejte vlažný čaj. Užívejte třikrát denně. Pokud čaj vyrábíte z kořene, potřebujete jen polovinu kořenového prášku.

                                                       Pleťová voda/maska

Vymačkejte čerstvé jahody a šťávu naneste na kůži, například po spálení od slunce. Krémová maska z jahod, trochy smetany a medu vyhlazuje drsnou, suchou pokožku.

Chmel otáčivý
Léčivé účinky

Hořčiny, lupulon a humulon mají uklidňující účinek a podporuje spánek. Silice obsahující především methylbutenol, mají uklidňující účinek na centrální nervový systém. Flavonoidy, obzvláště xantohumol, se používá u žen v přechodu a u mužů trpících předčasným výronem semenem. Takzvané prokyaniny, které patří ke skupině tříslovin, totiž, totiž rozšiřují cévy. Polisacharidy pomáhají při potížích v přechodu.

Forma použití

Chmelový čaj je oblíbený prostředek na spaní. Chmelová tinktura je ještě účinnější a měla by být užívána skutečně jen před spaním. Chmelová koupel, chmelový polštářek nebo také chmelové mléko jsou rovněž oblíbenými domácími prostředky proti poruchám spánku. Dále se chmelový čaj doporučuje při návalech horka a pocení a jiných potížích v přechodu. Očištění podrážděné a citlivé pokožky chmelovou pleťovou vodou má uklidňující účinek

 

                          Čaj

2 lžičky sušeného chmele zalijte 1 šálkem vroucí vody, nechejte asi 1é minut luhovat a poté sceďte. Doslaďte medem a vypijte před spaním.
 

Mléko
Šálek mléka přiveďte k varu s 2 lžičkami sušeného chmele, nechejte asi 5 minut luhovat, poté sceďte a doslaďte mlékem.

Celková koupel
2 hrsti chmelových šištic nasypte do plátěného pytlíku a vložte do vody. Koupejte se v ní maximálně 10 minut.

Polštář
2 hrsti chmelových šištic nasypte do plátěného pytlíku a vložte do polštáře. Vyměňujte každé dva týdny.

Pleťová voda
2 lžičky sušeného chmelu přelijte 1 šálkem vroucí vody, nechejte asi 10 minut luhovat a poté sceďte. Doplňte alkoholem v poměru 3:1 a přelijte do sterilní, dobře uzavíratelné a neprůsvitné lahve. Ráno a večer si napuštěnou vatou otřete obličej.

 

                                              Ořešák královský

                                    Léčivé účinky
       Třísloviny ničí choroboplodné bakterie ve sliznicích.

      Silice je účinná proti plísním a flavonoidy působí proti 

                                        zánětům.

                                                                      Forma použití

Čaj z listu ořešáku královského se podává při zanícených sliznicích. Mírní průjem, způsobený podrážděnými sliznicemi střev. Listy léčí záněty sliznic v ústech, záněty dásní a spojivek. Pokud se listy vlašského ořechu aplikují zevně, pomáhají při akné, ekzémech a hemoroidech. Olej z ořešáku královského obsahuje vysoký podíl kyseliny linolenové, která patří k základním mastným kyselinám a pomáhá při terapii revmatoidní artritidy a dle tvrzení mnoha pacientů i při artrózách.

Čaj
2 lžičky sušených, rozdrcených listů ořešáku zalijte 1 šálkem studené vody, nechejte krátce povařit a po 3-5 minutách sceďte. Pijte 2-3 šálky denně dle potřeby. Vychladlí nebo vlažný čaj používejte několikrát denně ke kloktání.

Výplach očí
1 lžičku usušených rozdrcených listů ořešáku královského smíchejte s 1 lžičkou květů heřmánku.Zalijte 1 šálkem studené vody, nechejte 3-ř minut povařit, sceďte a nechejte vychladnout.

Zábal ( obklad )
2 lžičky sušených, rozdrcených listů ořechu zalijte 1 šálkem studené vody, nechejte 3-5 minut povařit a sceďte. Namočeným plátěným hadříkem nebo vatou poté potírejte ekzémy nebo nečisté partie pleti.

Sedací koupel
2 lžíce sušených, rozdrolených listů ořechu smíchejte se 2 lžícemi dubové kůry. Zalijte 1/2L studené vody, nechejte asi 10 minut povařit a po té sceďte. Po té přidejte do vody a koupejte se v ní 10-15 minut.

Levandule lékařská

Léčivé účinky

Silice má uklidňující účinek na centrální nervový systém. Třísloviny pomáhají při průjmu a levandule je vhodná i jako prostředek k podpoře vylučování žluči.

Forma použití

Levandulový čaj uklidňuje při nervozitě a stavech neklidu, jakož i při poruchách spánku. Je také někdy doporučován jako prostředek k uvolnění křečí nebo k odvodnění. Masáž s levandulovým olejem mírní revmatické bolesti. Koupel v levanduli uklidňuje i osvěžuje. Spaní v květech levandule pomáhá při poruchách spánku.

Čaj        

2 lžičky květů levandule zalijte 1 šálkem vroucí vody, nechejte 5-10 minut luhovat, sceďte a doslaďte medem. Vypijte 2 šálky před spaním.

Čajová směs, která má obzvlášť uklidňující účinek na dýchací cesty.

1 lžičku květů levandule smíchejte s 1 lžičkou máty peprné. Zalijte 1 šálkem vroucí vody, nechejte 5-10 minut louhovat, sceďte a doslaďte medem. Denně pijte tři šálky.

Olej

Z květenství otrhejte hrst květů ( lze použít i sušené ), vložte do šroubovací sklenice a zalijte 1/2 l olivového oleje. Směs nechejte tři dny macerovat na slunném a teplém místě, poté sceďte a dobře vymačkejte květy. Olej uchovávejte v tmavé lahvi.

Celková koupel

100g květů zalijte 1l vroucí vody, nechejte asi 10 minut luhovat a přidejte do koupele.


 

1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6

... klikni na domeček pro návrat ...