Tak tu máme další pokračování, ale bude toho mnohem více, tak doufám, že vydržíte.

Obsah bylin: Česnek setý

             Křen

               Chřest

                             Bříza bělokorá

                                                                                      Brukev zelená ( zelíčko )

                                                                    Kmín kořenný

Česnek setý

Léčivé účinky

Allicin a saponin mají antibakteriální a antimikotické účinky. Rozšiřují cévy, zabraňují shlukování trombocytů, a tím i rychlému srážení krve. Mají příznivý vliv na pokles hladiny cholesterolu.

Forma použití

Pití česnekové šťávy ovlivňuje procesy kvašení ve střevech a stimuluje produkci žluči, čímž uvolňuje křeče a podporuje trávení. Šťáva pomáhá i při nadýmání.Při pravidelné konzumaci 3 - 5 stroužků denně klesá krevní tlak, protože česnek rozšiřuje cévy. Česnek také zmírňuje záněty a ve formě kaše pomáhá proti bradavicím, oparu a plísním.

Poznámka

Česnek je některými lidmi špatně snášen. Při vysokých dávkách může způsobovat nevolnost a zvracení.

Protože mírně snižuje krevní tlak, neměli by jej užívat lidé s nízkým tlakem.

 

Šťáva

Oloupejte 5 stroužků česneku a nakrájejte je na jemno.S 5 lžičkami cukru vložte do hmoždíře a rozdrťte. Přidejte asi 1 šálek vody a přiveďte k varu, nechejte asi 5 minut luhovat a po té přeceďte přes plátno. Užívejte po lžičkách.

Olej

Oloupejte 4 stroužky česneku a nakrájejte na jemno. S 6 lžícemi olivového oleje rozdrťte v hmoždíři a nanášejte na napjaté svalové partie nebo vmasírujte.

Pasta na bradavice a opar

Oloupejte 4 stroužky česneku a nakrájejte na jemno.

S 2-3 lžícemi vinného octa rozdrťte v hmoždíři. Před nanesením na postižená místa vždy znovu rozmíchejte a nechejte 15 minut působit.

Křen

Léčivé účinky

Silice a glykosidy působí antibakteriálně, hořčičná silice zvyšuje prokrvení sliznic,vitamín C posiluje obranyschopnost organismu a draslík podněcuje činnost ledvin.

Forma použití

Strouhaný křen se doporučuje při infekcích ledvin a močových cest a také při bronchitidě. Také kašel a silné zahlenění horních cest dýchacích lze uvolnit směsí z křenu a medu. Křenové obklady se doporučují při astmatu, revmatu, bolestech hlavy,zubů, jakož i při tenisovém lokti.

Poznámka

Při vyšších dávkách dráždí trávicí orgány a ledviny.

Odvar

1 lžíci čerstvě nastrouhaného křenu krátce povařte s 5 lžičkami medu a 5 lžícemi vody.Užívejte 5 lžiček denně.

Sirup

1 lžíci čerstvě nastrouhaného křenu svařte s 1 lžící jemně nasekané cibule, 5 lžičkami medu a 5 lžícemi vody. Nechejte vychladnout a užívejte 1 lžíci třikrát denně.

Pasta pro vnitřní použití.

Smíchejte křen s medem v poměru 1:1.

Užívejte 1 lžíci denně.

Pasta pro vnější použití.

3 lžíce čerstvě nastrouhaného křenu smíchejte se 4 lžícemi nízkotučného tvarohu a naneste na bolestivé klouby v 1/2 cm vrstvě. Po deseti minutách odstraňte.


Obklad

Křen očistěte,nastrouhejte a naneste v tenké vrstvě na plátěný hadřík, který posléze přikládejte na bolestivé klouby, při astmatu na hruď, při bolestech hlavy na šíji a při bolestech zubů na tvář. Odstraňte po 10 minutách, aby nedošlo k podráždění pokožky.


Chřest
Léčivé účinky
Chřest povzbuzuje činnost ledvin, a podporuje tak vylučování vody.
Forma použití
Pití čaje z kořenů chřestu se doporučuje při nízké potřebě močení, otocích, potížích s močovým měchýřem a ledvinami.Používá se také při prevenci ledvinových kamenů, při revmatismu a dně. Při nečisté pleti se doporučuje otírání vychlazeným odvarem z chřestového kořene. Výhonky chřestu - dnes více potravina než lék - jsou nízkokalorické a mají odvodňujicí účinek, čímž zbavují tělo škodlivin a čistí krev. Také proto je chřest nejoblíbenější zelenina pro jarní dietu. Žádná chřestová kůra by však neměla být prováděna déle než deset dní.

                       

Čaj

1 lžičku sušených kořenů chřestu rozemletých na prášek přiveďte k varu s jedním šálkem studené vody a sceďte. Pijte 2 až 3 krát denně. Můžete pít také vodu z chřestových výhonů.

Odvar

1 lžičku sušených kořenů chřestu rozemletých na prášek přiveďte k varu spolu s 1 lžičkou mořské soli a 1 šálkem studené vody, sceďte a nechejte vychladnout. Odvar je určen k potírání nečistých partií pleti.


Chřestová kůra

Oloupejte chřest a povařte 20 minut ve slané vodě s trochou cukru a másla. Kůra by měla trvat deset dnů, během nichž by se mělo denně jíst 250 g chřestu a pít chřestová voda. Tuk snižuje účinek chřestu, proto jej nekombinujte s velkým množstvím másla, tučných omáček a podobných potravin.


Bříza bělokorá

Léčivé účinky

Ve fytoterapii se používají hlavně březové listy.Mají silně močopudný účinek, aniž by přitom vyčerpávaly ledviny a doporučují se zvláště při bakteriálních a zánětlivých onemocněních močových cest. Mimo to mírně tlumí křeče a dezinfikují. I když to lékařsky ještě nebylo doloženo, považuje mnoho lidí březové listí za ideální prostředek proti revmatu a dně.

Forma použití

Čaj z břízového listí se s oblibou používá na jaře k čištění krve, vyplachuje ledviny a vyplavuje soli, ledvinový písek a ledvinové kameny. Také revma se ošetřuje čajem. Pravidelné masírování pokožky hlavy březovou šťávou posiluje růst vlasů. Koupele z březového listí jsou dobré při nečisté pleti.


Čaj

1 vrchovatou lžíci sušeného břízového listí přelijte 1 šálkem vřelé vody, nechejte 10 minut luhovat a sceďte. Přes den pijte postupně 4 šálky mezi jídly. Zapíjejte vodou

Kůra na pročištění krve

Vezměte směs z 30 g březových listů, 20 g rozdrcených fenyklových semen,20 g listu meduňky, 10 g šípku, 10 g květů černého bezu a 10 g violky trojbarevné. 1 lžičku směsi přelijte 1 šálkem horké vody, 10 minut nechejte luhovat a pak sceďte. Po dobu asi 4-6 týdnů by se měly denně vypít tři šálky, tělo se tak očistí.


 Celková koupel

3-4 plné hrsti březového listí přelijte 1 l vody, povařte a asi 10 minut nechejte mírně vřít. Sceďte a tekutinu přidejte do koupele.

Listy břízy v salátu

Vyzkoušejte toto: zamíchejte několik čerstvých mladých březových listů na jaře do zeleného salátu.

Brukev zelná ( zelíčko )

Léčivé účinky

Antiulkusový faktor pomáhá proti žaludečním vředům. Hořčiny a glykosidy hořčičné silice a také vitamín C mají pozitivní vliv na sliznice a kůži.

Forma použití
Pití čersvě vylisované zelné šťávy pomáhá při vředech žaludku a dvanácterníku. Pacienti kromě diety pijí 1 l zelné šťávy denně po dobu 4-6 týdnů. Zevně se zelné listy doporučují jako obklady při bércových vředech, pásovém oparu, zánětech nehtového lůžka, zánětech prsou, lehkých popáleninách a vyrážce. Inhalace zelných výparů potlačuje bolest hlavy.
 


Poznámka
Dlouhodobé a nadměrné užívání může být rizikové, protože se jím brzdí tvorba metabolicky aktivních hormonů štítné žlázy.

Šťáva
Listy z bílého zelí vymačkejte pomocí odšťavňovače. Potřebujete asi 2 kg zelí na 1 l šťávy, která se musí alespoň jednou denně ( lépe dvakrát ) lisovat čerstvá.

Obklad
Vnitřní listy zelí zalijte vroucí vodou, nechejte odkapat a vyřízněte prostřední žebro. Válečkem na nudle poválejte do měkka a poté přiložte na příslušné partie kůže. Přichyťte obvazem a měňte dvakrát denně.

Inhalace
1/2 hlávky bílého zelí nastrouhejte na jemno. Zelí vložte do vroucí vody, nechejte v ní asi 15 minut a po té vložte do mísy. Hlavu přikryjte ručníkem a asi 10 minut inhalujte horké páry.Kmín kořenný

Léčivé účinky

Karvon působí především na zažívací trakt. Stimuluje produkci žaludeční šťávy, podporuje činnost střev a uvolňuje křeče. Podporuje růst střevní mikroflóry a brání množení škodlivých bakterií.

Forma použití

Pití kmínového čaje při jídle podněcuje trávení a zabraňuje nadýmání a nepříjemnému pocitu plnosti. Obklad z kmínu se osvědčil především při kolikách kojenců. Kmín, stejně jako anýz a fenykl podporuje sekreci mléka, a bývá proto doporučován také ženám v šestinedělí a kojícím s nedostatkem mléka. Žvýkání semen odstraňuje zápach z úst.Čaj

2 lžičky rozdrcených semen kmínu zalijte šálkem vroucí vody, nechejte asi 15 minut luhovat a sceďte. Pijte 1 šálek kmínového čaje před jídlem.

Kmínový obklad

Semeny kmínu naplňte plátěný pytlík a ohřejte ve vodě. Teplý pytlík položte několikrát denně na několik minut na břicho kojence. Semena vyměňujte alespoň jednou týdně. 

1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6

... klikni na domeček pro návrat ...